Po úvodních 4 kolech, která byla sehrána během tří dnů se všem aktérům jistě ulevilo, protože od úterka jako tradičně už hrají jenom jedno kolo denně. Probereme si opět výkony našich borců, jak je vidím z pozice trenéra. Převážná většina partií je ke stažení v pgn souboru – viz odkaz dole.
Opět má přednost dámský trojlístek.
Anička Vavřínková se v pátém kole utkala s Nikolou Gregůrkovou. Šlo především o boj o třetí pozici. Anička hrála černými opět dračí výstavbu sicilské. Trochu se o tom rozepíši, protože ta partie měla zásadní vliv na další události v D16, lépe řečeno v boji o medaile, potažmo o vítězství. V partii, kterou ostatně můžete otevřít v pgn, Anička zahrála podezřelou poziční oběť pěšce 9...d6-d5. Na můj údiv při rozboru kontrovala „To se hraje“, což měla pravdu. V databázi Big08, čili ještě před cca 12 lety je tam po 12. tahu ještě 10 partií, jsou tam i jména velmistrů. Ale při bližším ohledání zjistíme, že bílí vyhráli 9,5-0,5. Neboli jinak, pokud pustíme motor, čili použijeme naší oblíbenou metodu „Síla motoru“, naskočí minimálně +1 pro bílého. V dalším průběhu už Nikola Aničku ke slovu v podstatě nepustila a po hrubce byl v 18. tahu konec. Stačilo se podívat lépe do databáze při připravě – 9...Jg4 napadá Se3 a partie je vyrovnaná, jak dokládá statistika dalších cca 250 partií. Ale na obranu Aničky zase musím říci, že Anička je v dračích vodách velmi zběhlá, má úspěchy, podobně jako bílými ve vodách špěnělských. Následjící kolo měla Anička opět černé s Monikou Strnadovou, Opět drak, opět d6-d5 ovšem tentokát na správném místě a ve správnou dobu. Partie stojí zaÂÂÂÂÂÂ přehrání, podle mě nejlepší prozatímní výkon Aničky na tomto turnaji...
Maruška Vavřínková pokračovala v pátém kole s bílými kameny s Dominikou Šmajzrovou. Soupeřka zahrála ve španělské 3...Jf6. Maru použila svoje poznatky z přehrávání Carlsenových partií a ze zahájení měla malou výhodu. Partie vrcholila okolo 30. tahu ve složitých pozicích všech těžkých figur. Dominika v lepší pozici přetáhla strunu, přešla do dámské koncovky, ve které měla naše hráčka pěšce navíc. Ve finále, kdy byl konec ještě v nedohlednu, si nechala Dominika vyměnit dámu a vzhledem k prohrané pěšcovce byl konec. Další soupeřka Marušky - Karolína Marková. Na soupeřčin královský gambit jsme měli připraveno 2...Sc5. Zahájení podle přípravy, pak soupeřky dlouho nerošovaly, Karolína rozjela pěšcové akce na obou křídlech, zapomněla ale na ochranu krále. Ve 24. tahu, kdy stačilo najít jeden z několika vyhrávajících plánů, začala Maruška nadějnou pozici kazit. Postupně odevzdala oba volné kryté pěšce a i h, odkyla si královské postavení a ve 40. tahu musela partii vzdát.
Barborka Brožová s Maruškou pokračují v ranních přípravách, takže prvních deset tahů nemusí nosit v hlavě dlouho. Páté kolo hrála bílými s Dominikou Kaplanovou. Hra 4 jezdců, soupeřka měla v 18. tahu po hrubce o jezdce méně. Barborka si dlouho nevěděla rady, soupeřce se dařilo pozici blokovat. Naše hráčka si figuru navíc užívala skoro bez chyb až do 45. tahu, kdy o ní nepozorností přišla. Partii ale naštěstí zachránila, remis v 56. tahu. Na Valentýnu Svačinovou jsme vylepšili italku, po 10. tahu asi ale Barborka nevěděla tahy, své figury místo vývinu zavíjela. Soupeřka měla dost času na nalezení matu ve 46. tahu.
František Lukáš měl na Volžský gambit v podání Tobiáše Zdechovského připravenu jednu ze dvou hlavních podvariant. Po 16. tahu už začali soupeři tvořit. Po výměně dam došlo postupně k výměně nepřijemného Sg7, po jedné věži a v rovné pozici si soupeři podali po 30. tahu ruce, remis. V dalším kole hrál Fanda černými s Davidem Novotným. Ze zavřené hry se soupeři dostali do Caro-Kannu. Zdálo se, že lepší karty má František, soupeř navíc zahrál riskantní oběť jezdce, která měla vést k výhře našeho hráče. Ten ovšem v obraně udělal pár chyb a soupeř zvítězil matovým útokem.
Ondřej Lukáš se v pátém kole utkal s Jiřím Hladkým. Černými figurami zvolil Caro-Kann, soupeř reagoval s nenáročným 3. Jf3. Bílý udělal velkou rošádu a pustil se do pěšcového útoku na královském křídle. Ondra udělal v obraně pár nepřesností, což mu mohlo být osudné. Ani soupeř ale nepokračoval důsledně v útoku, naopak Ondřej se konečně dostal k útoku na krále a po 30. tahu zvítězil. Po pátém kole tedy Ondříšek 4 z 5, což ho zatím postavilo do role našeho nejúspěšnějšího reprezentanta. V dalším kole ale přišla nepříjemná studená sprcha. Petr Klabeneš na něho zahrál variantu královské indické, se kterou jsme počítali, Ondra ale nešikovnou výměnou dam ztratil následně pěšce na d4. Soupeř zvítězil po dalších 40 tazích, během kterých v podstatě Ondřeje nepustil ke slovu.
Vladimír Strnad v dalších dvou kolech nebyl k poznání. Zřejmě zdravotně ještě není zdela v pořádku a to se projevilo v pátém i šestém kole. Nejprve černými s Janem Čiplem udělal hrubou chybu v rovné pozici a v 18. tahu musel partii vzdát. V další partii s černým Tobiášem Svačinou se hrubka stala ještě o tah dříve a ač se Vladimír hodně snažil, dokonce hrál koncovku D:VV, bohužel měl ale o pár pěšců méně...
Šimon Volák měl s Michalem Jarešem černé. V přípravě bylo jasné, že vše se bude točit okolo varianty A05. Na to se i Šimon pečlivě, jak je jeho zvykem, připravil. Ze zahájení získal Šimon malou ale trvalou výhodu, kterou postupně přetavil ve výhodu, která při přesné hře měla vyústit v kýžený bod. To se ale nestalo a těsně před 50. tahem dali soupeři remízu. Na Rudolfa Juna, který už ochutnal i elo nad 2200 měl Šimon připraveno zlepšení hlavní varianty Svěšnikova. Soupeř věnoval dosti času hledání správného pokračování, což se mu podařilo. Šimon mohl okolo 20. tahu po pár přených tazích získat výhodu, ale to se nestalo. Naopak jeho soupeř hrál občas v dalších tazích s malou výhodou. Šimon ale po přesné další obraně mohl v 39. tahu podepsat další remízu.
Partie v pgn, tabulky atd. naleznete na stránách svazu:
http://online.chess.cz/MCR_JaM_2020/
M. Šnorek
 |
Číst dále...