lokoImageWeb.jpg

A Free Template from Joomlashack

A Free Template from Joomlashack

Aktuální akce

únor 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Partneři

Město Brno přispělo na činnost našeho klubu v roce 2019 částkou 50 000 Kč

 Poslední komentáře

Kdo je přihlášen

Statistiky


od 20. 12. 2012

MČR jednotlivců očima trenéra Milana Šnorka Tisk
Napsal uživatel Miloš Kocí   
Čtvrtek, 20 Březen 2014 22:43

Osm dětí z Lokomotivy v Koutech, stříbrná, bronzová, jedno 4.místo, další dva v první desítce. Celkově se dá hovořit o úspěchu, zvláště když zvážíme, že větší počet medailí má pouze Beskydská šachová škola (5). Dva cenné kovy získaly už jen děti TJ Bohemians Praha a SK Oáza Praha.

K mírné diskuzi na našich webových stránkách připojím ještě poznámky trenéra dětí Lokomotivy. Hodnocení dětí řadím podle konečných výsledků sestupně. K mým postřehům připojuji soubor se všemi partiemi festivalu. Kdo se chce seznámit podrobněji, jak to s tím naším mládežnickým šachem v Lokálce je, nemusí si přehrávat všechny partie jako já, ale vřele doporučuji alespoň těch několik, o kterých se v následujícím hodnocení zmíním.

Adam Dvořák patří už delší dobu k oporám (nejen mládežnických) soutěží Lokomotivy. S jeho výsledkem na stupních vítězů se vlastně počítalo předem. Je to už hotový hráč na úrovni 2200, jeho zenit vidím někde okolo 2300, ale budu rád, když se budu mýlit, dál už je to při jeho talentu jenom spousta práce. Adam výborně odstartoval, první dva přehrál ve věžovkách, partie ze třetího kola s Kožúškem stojí za přehrání - pěkná poziční oběť kvality. Ve čtvrtém kole narazil na jednoho z favoritů - Jakuba Půlpána. Adamova hlavní zbraň - Paulsenova varianta
se mu moc nevydařila, král zůstal v centru a po hrubce 13...Se7 se už nic nedalo dělat. Dál už Adam nezaváhal a po třech remízách a dvou výhrách obsadil třetí místo.

Anička Vavřínková mi udělala největší radost. Velká bojovnice. Po katastrofě v první partii, kdy nalítla na jednoduchý trik ve 4. tahu, se sebrala a nadělila soupeřkám pět nul za sebou. V sedmém kole sehrála rozhodující partii se svou kamarádkou Olinkou Dvořákovou. Černými ze zahájení získala výhodu, mohla získat zdravého pěšce, odmítla soupeřce remízu. Nehrála však přesně a v remizové koncovce hrála zbytečně na výhru. Ztratila pár pěšců a výsledek tomu odpovídal. Pochvalu ale má za výborný poziční výkon a bojovnost. Poslední dvě partie už s jistotou vyhrála. Její specialitou je chytání dámy uprostřed šachovnice, což se jí zde párkrát podařilo :-). Pár měsíců před MČR začala hrát černými po 1.e4 jinou variantu svého oblíbeného zahájení a odměnou jí byly dvě pěkné výhry. Anička velice rychle vstřebala nové zahájení. Už nedělá tolik chyb jako loni, lépe se při partii soustředí, pomohly i zátěžové devadesátiminutové tréninky. Doma vyřešila 3000 diagramů a za rok udělěla velký skok nahoru.

Terezka Kocí doplatila na nasazení, když v prvních třech kolech hrála s favoritkami Kamilou Němcovou a Kopcovou. Doplatila vlastně i na loňský debakl, kdy v MČR ztratila spoustu elo bodů, které sotva za rok dohnala. Přitom zvláště v rapid turnajích mívá performans okolo 1800. V prvním kole hrála s turnajovou jedničkou - Němcovou. Ze zahájení vyšly soupeřky s rovnou hrou, bohužel Terčino 15.b4 se příliš nepovedlo, dostala se do nepohodlné pozice, ztratila hodně času. Proti tlaku soupeřky nenašla správný lék a prohrála. Ve druhém kole po pěkném pozičním výkonu porazila Kalinovou. Ve třetím kole držela Terka dlouho krok s Kopcovou, bohužel málo času v dámské koncovce rozhodlo o její druhé prohře. Dál už to byla Terezka, jak jí poslední rok známe. Bojovnost, soustředěnost, dobrý propočet, bez hrubek.
Vyhrála za sebou 4 partie a rázem začala bojovat o místo na bedně. Předposlední kolo se Zlámanou neviděly obě soupeřky vítězný tah Zlámané 17. Vxe7 a ve 27. tahu v mírně lepší pozici při nedostatku času nabídla Tereza soupeřce remízu. Půlka ještě nic špatného neznamenala. V poslední partii Terka nehrála podle přípravy, zbytečně v zahájení táhla dvakrát černopolákem, paradoxně další nejlepší tah bylo s ním táhnout potřetí. To se nestalo a zbytek partie Terka trpěla. I tak 4. místo je velmi cenné. Terka výborně počítá, 15000 vyřešených diagramů je znát na výkonu v každé partii. Ve strategii má ještě hodně co dohánět, stejně jako i ostatní mladí z Lokomotivy

Eliška Vavřínková sehrála výborný turnaj, ještě dvě kola před koncem byla jediná neporažená ve skupině D14. Výborně odstartovala, bílými dvakrát vyhrála, černými dvakrát remizovala. V pátém kole bílými se Zlámanou remizovala v trochu lepší pozici. Kromě první partie, kdy trochu popletla začátek, přesně dodržovala pokyny trenéra a na výkonu to bylo vidět. Soupeřky se těžko srovnávaly s její poziční hrou. Eliška má z mých svěřenců nejlepší strategické cítění, trochu jí někdy brzdí přílišná opatrnost. Elišku čekaly těžší soupeřky v šestém a sedmém kole. I zde triumfovala se svým zahájením proti 1.e4. Podařilo se jí černými porazit Brunovou a remizovat s Němcovou. V předposledním kole nešťastně prohrála s Ambrožovou Zbývalo poslední kolo a po výhře zůstala ještě na 4 místě. Její soupeřka Maryam Koucha stála v dámském gambitu v 19. tahu na prohru. Pak přišla série několika Eliščiných chyb a partie byla ztracená.

Vojta Jurásek sehrál výborný turnaj. V prvním kole narazil na favorita turnaje Vykouka a prohrál. Ve druhém kole remizoval a ve třetím sehrál pěknou partii s Novým. Po pěkném strategickém výkonu ve střední hře se nepřesnostmi dostal Vojta do nepohodlné pozice, soupeř útočil na královském křídle. Vojtovi se podařilo jeho útok eliminovat a v koncovce soupeře přehrál. Následovaly dvě výhry, dvě prohry a závěrečné dvě pěkné výhry. Nutno podotknout, že Vojta hrál prakticky celý turnaj s elově lepšími soupeři a jeho výkon - perfo
okolo 1800 bodů a celkově 10. místo s 5 body je rozhodně úspěchem.

Vilém Faja získal v H10 3 body a obsadil celkově 21 místo. Připravoval ho na dálku Zdeněk Závodný, který mi posílal přípravu, tu jsem pak s Vilíkem probíral (až na dvě výjimky se špatným koncem přípravu dodržel). Vilík je rozhodně talent, má před sebou hodně práce, v turnaji udělal několik hrubek, což ho stálo minimálně 2-3 body.

Poslední dva Lokomotiváci - Míša Žitný a Filip Krajíček určitě se svými výkony spokojeni nejsou. Míša doplatil na vstup do turnaje až ve druhém kole, nerozehraný prohrál pár partií a pak už se toho moc dělat nedalo. Filip podal bojovný výkon, bohužel soupeři v jeho kategorii
byli většinou nad jeho síly. Míša skončil v H14 23. a Filip v H16 na 24. místě.

Milan Šnorek

Názvy příloh:
Stáhnout (MCR_mladez_2014_complet.pgn)MČR 2014 - partie[ ]810 Kb
 

You have no rights to post comments

Joomla 1.5 Templates by Joomlashack